Zapotrzebowanie w dziedzinie chirurgii plastycznej

Nie należy zapominać, że taki lęk ¦-¦ tym bardziej jeśli stosunki w rodzinie są poprawne – bardzo prędko jest przejęty przez dorastającego nastolatka i że on sam odczuwa siebie jako nienormalnego. Wyjaśnienia, informacje dotyczące zmiennego przebiegu wieku pokwitania, zapewnienia o charakterze naukowym są niezbędne, ale nie zawsze wystarczające i rzadko dobrze przeprowadzone przez spieszącego się specjalistę. Czy można oczekiwać, że minuta czy dwie medycznego przemówienia usuną nocne koszmary, wstyd, strach przed anormalnością i chorobą, które trapią młodego od długich miesięcy? Otóż nie, jeśli nawet lekarz jest profesorem, poważnym i wysoce kompetentnym.

Tymczasem, wobec nieskuteczności takich zapewnień albo nawet nie spróbowawszy ich uczciwie zastosować, endokrynolog i pediatra przepisują leczenie hormonalne mające przyspieszyć naturalny proces. Uważam, że takie postępowanie jest dalece nieobojętne, nawet jeśli nie udowodniono żadnej jego szkodliwości somatycznej. Czyż brać leki, nie oznacza już być chorym? A zawdzięczać zarost, pierwszy wytrysk nasienia czy pierwszą miesiączkę lekarzowi jest z pewnością pocieszające, jeśli chodzi o możliwości medycyny, ale na dłuższą metę

iw gruncie rzeczy mniej gratyfikujące, niż gdyby się je zawdzięczało samemu sobie. Jedynym argumentem przemawiającym za lekami jest to, że zmniejszają one niepokój rodziny (a może także młodego?) szybciej, pewniej i mniejszym kosztem niż oczekiwanie w napięciu na wyniki terapii.

Zapotrzebowanie w dziedzinie chirurgii plastycznej. U chirurgów plastycznych spotyka się często starszą młodzież i dorosłych w młodym wieku, proszących o operację nosa, uszu, piersi, które obserwatorowi z zewnątrz wydają się absolutnie do przyjęcia, normalne.

To pośród tych pacjentów autorzy radzieccy znaleźli wielu schizo- freników. Chirurdzy francuscy są dużo mniej kategoryczni w tej dziedzinie. Osobiście znałem kilka przypadków, gdzie dobrze zrobiony zabieg mial korzystne skutki likwidując zupełnie niepokoje, które na pierwszy rzut oka mogły się wydawać silnie neurotyczne, a nawet psychotyczne.

Leave a Reply