SMÓŁKOWE ZAPALENIE OTRZEWNEJ

Jest ono spowodowane chemicznym drażnieniem otrzewnej przez smółkę, która przedostała się do jamy otrzewnej w okresie płodowym lub okołoporodowym – zwykle z przedziurawionej ściany jelita. Przebieg i rokowanie są poważne, zazwyczaj złe (60, 86). Zależy to od postaci zapalenia, współistniejących wad, ogólnego stanu noworodka oraz metody leczenia.

Patogeneza. Przedziurawienie jelita i wydostanie się smółki do jamy otrzewnej następuje w życiu płodowym lub tuż przed porodem i po porodzie. W związku z tym można wyróżnić dwie postacie smółkowego zapalenia otrzewnej: płodowe i nowo-rodkowe.

Zapalenie płodowe jest spowodowane uciskiem twardej smółki na ścianę jelita, która doprowadza do odleżyny i przedziurawienia. Przedziurawienie może nastąpić również z innych przyczyn, jak na przykład: skrętu, zadzierzgnięcia jelita, zatoru naczyniowego jego ściany i martwicy. Wypływająca do jamy otrzewnej smółka powoduje rozlane lub ograniczone zapalenie. Dochodzi do zmatowienia i zgrubienia otrzewnej oraz do tworzenia się licznych płaszczyznowych i postronkowatych zrostów (87). Ponadto tworzą się białoszare grudki zmineralizowanej smółki ściśle zrośnięte z otrzewną trzewną i ścienną. Ich średnica wynosi od jednego do kilku milimetrów, a niekiedy przybierają one postać guzów średnicy do 3 cm. Grudki zwapniałej smółki mogą leżeć w każdej okolicy jamy brzusznej. Często zlokalizowano są w miednicy mniejszej, wyrostku pochwowym otrzewnej i w mosznie. Miejsce przedziurawienia ściany jelita czasami zarasta z zachowaniem drożności przewodu pokarmowego lub powstaje w tym miejscu zwężenie, a nawet całkowite zarośnięcie. W nielicznych przypadkach dochodzi do ograniczonego smółkowego zapalenia otrzewnej. Wokół smółki tworzą się zlepy i zrosty ściśle oddzielające ją od pozostałych okolic jamy brzusznej. Ta ograniczona przestrzeń dopełniana smółką i sokami trawiennymi rozszerza się i przybiera postać olbrzymiej torbieli rzekomej,

Leave a Reply