Rozerwanie części wewnątrzotrzewnowej

Rozerwanie części wewnątrzotrzewnowej daje objawy takie same jak pęknięcie ściany żołądka. Zaraz po urazie chory odczuwa silny ból w nadbrzuszu, spływa on w dół i szybko obejmuje całą jamę brzuszną. Mięśnie powłok są napięte, a objawy podrażnienia otrzewnej dotyczą całej jamy brzusznej. Chory wymiotuje treścią żołądkową z niewielką domieszką żółci i krwi. W badaniu rtg w pozycji pionowej stwierdza się powietrze w jamie otrzewnej. Stan chorego szybko pogarsza się, rysy ‚twarzy ulegają zaostrzeniu.

Rozpoznanie pęknięcia części zaotrzewnowej sprawia duże trudności, zwłaszcza w początkowej fazie choroby. W tej fazie ból w nadbrzuszu jest niewielki i nieznacznie narasta podczas głębokiego obmacywania. Stan chorego nie budzi obaw. W następnej fazie ból nasila się i doprowadza do wstrząsu. Jest to następstwem wyciekania treści dwunastniczej do przestrzeni zaotrzewnowej i jej trawiącego działania, zwłaszcza na splot trzewny. Do silnego bólu dołączają się wymioty, czasem z dużą ilością krwi oraz smolisty stolec świadczy to o rozerwaniu większego naczynia. W miarę rozszerzania się zacieku w przestrzeni zaotrzewnowej proces zapalny obejmuje całą otrzewną dając objawy uogólnionego jej zapalenia. Jednocześnie chory skarży się na ból promieniujący do barku okolicy nadobojczykowej, lędźwiowej, pachwinowej oraz do jąder. Badanie rtg jamy brzusznej wykazuje liczne bańki gazu w okolicy dwunastnicy i nerki prawej.

Różnicowanie. Obrażenia dwunastnicy należy różnicować z uszkodzeniem przewodu żółciowego wspólnego, trzustki, pęknięciem żołądka, pęknięciem nerki, pęknięciem i krwiakiem nadnercza oraz wszystkimi nieurazowymi ostrymi chorobami okolicy nad- i śródbrzusza.

Leave a Reply