Krwawienia do przewodu pokarmowego

na trzy grupy: krwawienia do przewodu pokarmowego, zapalenia oraz niedrożność. Do dalszych powikłań należą zmiany nowotworowe i przebicia przez ciała obce. Komplikacje wynikające z jego obecności przeważnie występują w okresie nowo- rodkowo-niemowlęcym i u dzieci młodszych.

Krwawienia do przewodu pokarmowego są z reguły spowodowane przez trawiące działanie wydzieliny wysp błony śluzowej żołądka lub trzustki zlokalizowanych w uchyłku. Powoduje ona uszkodzenie naczyń krwionośnych w samym uchyłku lub w najbliższym sąsiadującym z nim odcinku jelita. Krwawienia są różnie nasilone i występują u dzieci w stanie pełnego zdrowia. Pojawiają się smoliste stolce łub ze świeżą krwią. Towarzyszą bóle brzucha, zblednięcie powłok ciała, osłabienie z zawrotami głowy, przyśpieszenie tętna i spadek ciśnienia lcrwi. Zmniejsza się

stężenie hemoglobiny i erytrocytów. Objawy te mogą ustąpić.lub nasilają się zmuszając do zabiegu chirurgicznego. Czasami krwawienia, mogą się powtarzać wielokrotnie. Obserwowano niebezpieczne krwawienia po. stosowaniu kortykostero- idów.

Leave a Reply