Hemobilia

Objawy i rozpoznanie. Każde zranienie okolicy nadbrzusza i podżebrza prawego oraz dolnej części klatki piersiowej, z objawami krwotoku wewnętrznego i zapalenia otrzewnej, powinno nasuwać podejrzenie uszkodzenia wątroby. Obrażenia wątroby, spowodowane tępym urazem, ujawniają się bólem w okolicy prawego pod-

żebrzą, który może promieniować do okolicy nadobojczykowej prawej i prawego barku. Wynika on z podrażnienia nerwu przeponowego. Krew i żółć spływająca do dolnych przestrzeni brzucha powoduje stan zapalny i ból w okolicy prawego dołu biodrowego oraz w zagłębieniu odbytniczo-macicznym lub odbytniczo-pęche- rzowym. Towarzyszą temu objawy zapalenia otrzewnej. Dziecko staje się blade, senne, omdlewa, tętno ma słabo napięte, szybkie i niskie ciśnienie tętnicze. Obserwuje się spadek stężenia hemoglobiny i erytrocytów oraz wzrost liczby leukocytów. Obszar stłumienia wątroby często powiększa się. W jamie brzusznej wyczuwa się chełbotanie.

Hemobilia ujawnia się krwawieniem do dwunastnicy. Obserwuje się smoliste stolce, czasem fusowate lub krwiste wymioty. Dziecko jest anemiczne i osłabione. W tych przypadkach przebyty uraz wątroby nasuwa właściwe rozpoznanie, a badanie rtg tętnicy wątrobowej wspólnej za pomocą środka cieniującego może je potwierdzić i zlokalizować miejsce krwawienia (31). Arteriografię wykonuje się wprowadzając cewnik do t. wątrobowej wspólnej przez t. udową lub t. ramienną. Badanie to można przeprowadzić podczas operacji, wprowadzając środek cieniujący bezpośrednio do t. wątrobowej wspólnej.

Leave a Reply