Część wewnątrzotrzewnowa

Część wewnątrzotrzewnowa dwunastnicy ulega obrażeniom rzadziej niż pozostała. Do jej rozerwania dochodzi z reguły na skutek nagłego wzrostu ciśnienia w dwunastnicy. Doprowadza to do natychmiastowego wylania się jej zawartości, zawierającej sok żołądkowy, do jamy otrzewnej.

Część zewnątrzotrzewnowa dwunastnicy przeważnie pęka na skutek przygniecenia do kręgosłupa. Obrażenie to zazwyczaj dotyczy ściany tylnej i leży w obrębie odcinka dolnego dwunastnicy. W tych przypadkach może również nastąpić rozerwanie łuku tętniczego, trzustkowo-dwunastniczego tylnego lub przedniego z krwotokiem do przewodu pokarmowego włącznie. Przez miejsce zranienia wydostaje się do przestrzeni zaotrzewnowej treść dwunastnicy, wprawdzie nie zawicraja.ca kwasu solnego, lecz za to dużo żółci i enzymów trzustki. Treść ta, wraz z powietrzem, szybko rozprzestrzenia się wzdłuż dużych naczyń w okolicę nerki prawej, przepony, a nawet miednicy mniejszej.

Objawy i rozpoznanie. Krwiak ściany dwunastnicy powoduje niewielki stały ból w nadbrzuszu, nieco nasilający się podczas głębokiego obmacywania. Ponadto obserwuje się wymioty, których treść zależy od położenia krwiaka, a intensywność od jego rozmiarów. Krwiak powoli resorbuje się, a objawy patologiczne ustępują.

Leave a Reply