Ciało jako odrębna część człowieka

Ciało nie jest ciałem medycyny, nauki, anatomii, nie jest ciałem fizycznym, chemicznym i molekularnym… Jest ciałem, które się przeżywa i które się odczuwa. -Ciało ściśnięte paskiem, za długie do dziecinnych ubrań, za krótkie do ubrań kogoś z rodziny, za ciężkie po obiedzie. -Ciało, którego skóra przestaje być miękka i wykwita trądzikiem, ciało wilgotne od rozkoszy przeżywanych w samotności, ze wstydem, pod kołdrą. Albo ciało zlane falą ciepła, które zaskakuje, chociaż było oczekiwane, ciało i skóra drżące w nieznany sposób, obcy i fascynujący, pod dotknięciem tej Drugiej Osoby.

-Ciało widziane w lustrze: twarz, biust, brzuch, uda ciało obserwowane z niepokojem narządy płciowe, których stadium rozwoju jest nieznane. Obawiamy się jego anormalności, nieskuteczności, niedorozwoju. Ciało tak znienawidzone, że chciałoby się zbić lustro, ciało tak wstydliwe, że nie ośmielamy się na nie patrzeć…, i ta plama na bieliźnie czy na prześcieradle.

-Ciało widziane przez innych: przez rodziców, którzy tak się przyzwyczaili do niezmiennego i wdzięcznego wyglądu dziecka, że z trudem znoszą te gwałtowne zmiany, nieubłagany znak ich własnego starzenia się. „Nie patrz stale w lustro, myślisz, że jesteś taki ładny?”, „No popatrz na te niezgrabne ruchy”, „Panie doktorze niech pan coś zrobi, ona jest naprawdę za gruba”. Widziane przez kolegów i koleżanki, z którymi się porównujemy, którzy nas oceniają i klasyfikują, którzy się z nas wyśmiewają mniej w końcu, niż sobie to wyobrażamy, przez osoby płci przeciwnej, których ocena jest ostateczna i bezapelacyjna gdy patrzą na nas czerwienimy się i umieramy ze wstydu, oni z kolei spuszczają wzrok, by na nas nie patrzeć.

Ciało, które skrywamy pod ubraniami, ciało znienawidzone do tego stopnia, że dziewczyna czy chłopak nie pójdą na plażę, zwolnią się z wychowania fizycznego. Iw końcu ciało zwycięskie, ciało wymarzone, ciało idealne. To z fotografii gwiazd, umięśnionych sportowców, piosenkarzy zarośniętych lub ogolonych na zero, wampów o sprężystych, kocich ruchach, bohaterów o jasnych oczach. Idealne dorosłe ciało, jakiego nigdy nie osiągniemy.

Leave a Reply